تبلیغات
اخبار سیاسی روز ایران اسلامی

                    اخبار سیاسی روز ایران اسلامی

زندگی دفتری از خاطرهاست
یک نفر در دل شب
یک نفر در دل خاک
یک نفر همدم خوشبختی هاست
یک نفر همسفر سختی هاست
چشم تا باز کنیم عمرمان می گذرد
ما همه همسفریم


از مقامات امریكایی‌ گرفته تا نامزدهای انتخاباتی آنها همچنان نسبت به قدرت روزافزون جمهوری اسلامی ایران هراس دارند و در تلاش هستند با طرح و برنامه ریزی‌های مختلف از گسترش این قدرت جلوگیری كنند...
از مقامات امریكایی‌ گرفته تا نامزدهای انتخاباتی آنها همچنان نسبت به قدرت روزافزون جمهوری اسلامی ایران هراس دارند و در تلاش هستند با طرح و برنامه ریزی‌های مختلف از گسترش این قدرت جلوگیری كنند و جمهوری اسلامی ایران از بازیگری قوی در تحولات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به بازیگری تضعیف شده و تحت مدیریت امریكایی‌ها تبدیل شود. 

از جمله طرح‌های امریكا می‌توان به تلاش برای كودتای نرم در دوره‌های مختلف زمانی از جمله در سال‌‌های  78 و 88 اشاره كرد یا به تحریم‌های فراگیر و سی‌و‌چند ساله این كشور در مورد ایران پرداخت یا به معرفی‌كردن كشورمان به عنوان خطری اساسی برای امنیت و صلح جهانی اشاره كرد كه همگی در جهت تضعیف و تقلیل قدرت جمهوری اسلامی ایران در دستور كار قرار گرفته است. 

حال برخلاف ادعای غربگرایان داخلی كه ادعا می‌كنند توافق هسته‌ای نه تنها سایه تهدید را از سر كشور برداشته بلكه به واسطه این توافق باید از تغییر رویكرد مقامات امریكایی‌ در قبال كشورمان نیز استقبال كرد و به همین دلیل دشمنی‌های37 ساله را كنار گذاشت. 
اولین مناظره تلویزیونی هیلاری كلینتون و ترامپ بار دیگر نشان داد نه تنها سایه جنگ توسط امریكایی‌ها از كشور كنار نرفته بلكه تهدیدات علیه جامعه ایرانی شكلی فزاینده هم به خود گرفته است. فراتر از نقض تحلیل و برداشت جریان غربگرای داخلی می‌توان مهم‌ترین نكته مناظره زنده نامزدهای جمهوریخواه و دموكرات امریكایی را این مسئله دانست كه قدرت بلامنازع جمهوری اسلامی ایران همچنان كابوس امریكایی‌هاست آنگونه كه بخش مهمی از سخنرانی‌ها و مناظرات نامزدهای انتخاباتی امریكا در طول سال‌های اخیر به ایران و نوع مواجهه و مانع‌تراشی جهت مقابله با قدرت روز افزون كشورمان اختصاص پیدا می‌كند تا آنجا كه سه‌شنبه شب هم این اتفاق افتاد و دو نامزد كنونی انتخابات امریكا از قدرت ایران و لزوم برخورد با آن سخن به میان آوردند. 
می‌توان ترس مقامات امریكایی از قدرت جمهوری اسلامی ایران را در بیانیه اخیر رویس نیز مشاهده كرد. «اد رویس» رئیس‌ جمهوریخواه كمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریكا در این بیانیه از وعده «باراك اوباما» در مورد معتدل و مسئولیت‌پذیر شدن ایران انتقاد می‌كند و می‌نویسد: «رئیس‌جمهور اوباما به مجلس وعده داده بود ایران مسئولیت‌پذیرتر و میانه‌روتر می‌شود. با این حال ساعاتی پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای، حكومت ایران 2 هزار و 967 نفر از نامزدهای انتخاباتی برای انتخابات مجلس در ایران را ردصلاحیت كرد.»!

هدف رویس و سایر سیاستمداران امریكایی جریانی در داخل كشور است كه همواره توانسته بسیاری از اهداف غرب در خاك سرزمین ایران را محقق كند و در فتنه 88 با حمایت قابل توجهی از رسانه‌ها و مقامات غربی به مدت هشت ماه كشور را به بحرانی عمیق فرو برد. رویس افزوده: ایران با انجام آزمایش‌های موشكی، تحریم‌های سازمان ملل را نقض و ملوان‌های امریكایی را دستگیر كرد و همزمان به حمایت از رژیم «قاتل» [بشار] اسد در سوریه ادامه می‌دهد. 
   
قدرت ایران؛ درد مشترک مقامات امریکایی
خوف از ایران را می‌توان در بیان سایر نامزدهای انتخاباتی امریكا نیز مشاهده كرد؛ آنجا كه ماركو روبیو، سناتور جمهوریخواه و نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 امریكا گفت: امریكا یا باید به ایران حمله كند یا اینكه در كنار تسلیحات اتمی آنها زندگی كند. ایرانی‌ها از تروریسم همانند یك ملت عادی كه از دیپلماسی استفاده می‌كند، استفاده می‌كنند. رئیس‌جمهور ما هرگز نباید وارد این مذاكرات می‌شد. 
وی افزود: تحریم‌های بین‌المللی همراه با تحریم‌های یكجانبه امریكا مخرب‌ترین تأثیر را بر ایران گذاشته بود و گزینه پیش‌رو برای آنها بسیار شفاف بود و آن این بود كه آنها یا باید به دنبال ماجراجویی‌های خود باشند یا اینكه به دنبال اقتصاد خود باشند و هر دو را نمی‌توانند به طور همزمان داشته باشند. 

اوایل هفته اخیر بود كه خبرگزاری آسوشیتدپرس از ایران به عنوان یكی از مسائل مهم مطرح شده در رقابت‌های انتخاباتی امریكا یاد كرد و نوشت: در انتخابات ریاست جمهوری آینده امریكا، برخی مسائل از اهمیت زیادی برخوردار هستند و تأثیرات مختلفی را بر مردم این كشور دارند. از جمله این موضوعات می‌توان به موارد زیر اشاره كرد: توافق هسته‌ای سال گذشته با تهران كه فعلاً باعث از بین رفتن تهدید رویارویی نظامی امریكا و ایران شده است اما این موافقتنامه بر «پایه‌های لرزانی» بنا شده است. 

این موافقتنامه، برنامه هسته‌ای ایران را محدود كرد. این خبرگزاری ادامه می‌دهد: این در حالی است كه رئیس‌جمهور آینده امریكا احتمالاً در پرداختن به مسائل مربوط به ایران به صورت عام و توافقنامه هسته‌ای این كشور به صورت خاص، بسیار پرمشغله خواهد بود. پایان بسیاری از محدودیت‌های اعمال‌شده علیه ایران، از حدود هفت سال بعد كلید خواهد خورد. هم برای هیلاری كلینتون و هم دونالد ترامپ، نامزدهای دموكرات و جمهوریخواه انتخابات ریاست‌جمهوری، این پرسش اساسی وجود دارد كه آیا باید این فرآیند را ادامه یا آن را تغییر دهند. 
آسوشیتدپرس می‌افزاید: كلینتون زمانی كه سمت تصدی وزارت خارجه امریكا را به عهده داشت، برای آماده شدن زمینه این موافقتنامه تلاش كرد. وی حامی این توافق است، اما در مقایسه با باراك اوباما، رئیس‌جمهور امریكا رویكرد سختگیرانه‌تری در قبال ایران خواهد داشت. ترامپ از این موافقتنامه بیزار است، اما تصریح كرده است می‌تواند درباره مفاد آن دوباره مذاكره كند. هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریكا، آمادگی استفاده از زور را به منظور جلوگیری از «دستیابی تهران به بمب هسته‌ای» دارند. در صورتی كه این موافقتنامه با شكست روبه‌رو شود یا بدون پادمان‌های كافی اعتبار آن به پایان برسد، این احتمال بار دیگر مطرح خواهد شد.
 
صحت گزارش این خبرگزاری را می‌توان از گفته‌های دو نامزد نهایی انتخابات در امریكا به‌خوبی مشاهده كرد، آنجا كه هیلاری و ترامپ درباره قدرت ایران به بیان جملاتی كوتاه اكتفا نكردند و بیشتر از قدرت‌های بزرگی نظیر روسیه و چین از خطر ایران برای منافع خود در جهان سخن به میان ‌آوردند. 
   
هدف اصلی جلوگیری از گسترش و استمرار قدرت ایران است
آنچه مشخص است این موضوع است كه ایالات‌متحده‌امریكا در كنار متحدان منطقه‌ای خود به شدت از قدرت گفتمانی، نظامی كشورمان در هراس هستند و به هر شكل ممكن تلاش می‌كنند از گسترش و استمرار آن جلوگیری كنند، آنگونه كه جریان غربگرای داخل عنوان می‌كند تن دادن به توافق‌های بین‌المللی یك‌طرفه با امریكایی‌ها نمی‌تواند گرهی از مناقشات فی‌مابین باز كند چراكه هدف اصلی امریكایی‌ها آنگونه كه در مناظره كلینتون و ترامپ هویداست تضعیف ایران و تبدیل كردن این كشور به عنوان بازیگری تابع امریكاست؛ هدفی كه با اصل انقلاب و منافع ملی در تناقض است و شرایط كشور را به زمان قاجاریه و رژیم شاهنشاهی بازمی‌گرداند. 

هراس مذكور را می‌توان در یكی از مطالب روزنامه دیلی‌صباح جست‌وجو كرد، آنجا كه این روزنامه در گزارشی تحلیلی با اشاره به افزایش قدرت ایران در منطقه در سال‌های اخیر می‌نویسد: سفر غیرمنتظره وزیر امور خارجه عربستان به وین (در زمان مذاكرات ایران و 5+1) نشان‌دهنده میزان سرخوردگی آنهاست. این روزنامه در ادامه گزارش خود تأكید می‌كند: تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه شامل سقوط طالبان در افغانستان، سرنگونی صدام حسین، دیكتاتور پیشین عراق و گسترش ناآرامی‌ها در جهان عرب از دسامبر سال 2010 تاكنون موجب بروز تغییراتی شده كه افزایش قدرت ایران در خاورمیانه را در پی داشته است. این روزنامه تركیه‌ای ادامه می‌دهد: اگر این مذاكرات به توافق جامع مورد نظر دست پیدا كند، ‌نفوذ ایران در آینده نزدیك افزایش خواهد داشت اما واضح است كه عربستان و بسیاری دیگر از این افزایش نفوذ ایران كه ممكن است با همكاری با امریكا برای مقابله با داعش همراه شود، ناخرسند خواهند بود. این حقیقت كه سعود‌الفیصل، وزیر خارجه عربستان در سفری غیرمترقبه به پایتخت اتریش رفته است، نشان‌دهنده سرخوردگی آنهاست.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 7 مهر 1395 توسط محمدرضا نوذری
طبقه بندی: سیاسی 


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ دریادلان