تبلیغات
اخبار سیاسی روز ایران اسلامی

                    اخبار سیاسی روز ایران اسلامی

زندگی دفتری از خاطرهاست
یک نفر در دل شب
یک نفر در دل خاک
یک نفر همدم خوشبختی هاست
یک نفر همسفر سختی هاست
چشم تا باز کنیم عمرمان می گذرد
ما همه همسفریم


رئیس‌جمهور در فرودگاه مهرآباد: امریکا قول داد عملكردش را در روند اجرای برجام اصلاح کند / سفر یک‌هفته‌ای رئیس‌جمهور به امریکای لاتین و سازمان ملل درحالی روز گذشته به پایان رسید که همه نگاه‌ها به تغییر رفتار امریکایی‌ها در عمل به اجرای برجام بود...
سفر یک‌هفته‌ای رئیس‌جمهور به امریکای لاتین و سازمان ملل درحالی روز گذشته به پایان رسید که همه نگاه‌ها به تغییر رفتار امریکایی‌ها در عمل به اجرای برجام بود؛ اما شواهد نشان می‌دهد بدعهدی امریکایی‌ها همچنان ادامه دارد. گرچه آنگونه که دکتر روحانی می‌گوید آنها در کمیسیون وزرای مشترک نظارت بر اجرای برجام قول داده‌اند که این روند را اصلاح کنند. 
رئیس‌جمهور پس از بازگشت از سفر نیویورک با تشریح دستاوردهای این سفر گفت: در کمیسیون مشترک موضع جمهوری اسلامی ایران مورد تأیید قرار گرفت و رفتار امریکا را منطبق با برجام ندانستند. 

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام روحانی ظهر جمعه در فرودگاه مهرآباد افزود: اگر یکی از هفت کشوری که در این توافق بودند، تخلف، اهمال یا تأخیر انجام دهد و اگر تذکر تأثیر نداشته باشد، در سطح مدیرکل و در نهایت در سطح وزرا این جلسه گذاشته می‌شود که در نیویورک دو جلسه برگزار شد.   وی تصریح کرد: در جلسه وزرای کمیسیون مشترک نظارت بر اجرای برجام، همه به امریکا گفتند که این مواردی که انجام می‌دهید با برجام منطبق نیست و امریکا قول داد که این روند را اصلاح کند. رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: به اعتقاد من این خیلی مهم است که در اولین جلسه مشترکی که تشکیل می‌شود، شش کشور موضع جمهوری اسلامی ایران را دارند. روحانی اضافه کرد: این هم توفیقی بود. به دلیل این که ما هم باید از فضای برجام استفاده کنیم و اگر تخلفی می‌بینیم با قاطعیت برخورد کنیم.  روحانی با اشاره به استقبال مقامات عالی کشورهای مختلف از برجام اظهار داشت: همه کشورهایی که با ما ملاقات می‌کنند نسبت به برجام خوشحالند. رئیس‌جمهوری فرانسه خودش مطرح کرد که این همه زحمت کشیدیم و به توافق رسیدیم؛ این که نمی‌شود کشوری بخواهد در مسائل بانکی اخلال کند. روحانی همچنین با اشاره به برگزاری 14 ملاقات با سران کشورها و اهمیت این ملاقات‌ها گفت: در این ملاقات‌ها همه از ما می‌پرسیدند و اوضاع منطقه و راه‌حل مسائل را سؤال می‌کردند. اینکه در دنیا مطرح می‌شود ایران راه‌حل است یا مشکل، یک مقدار خنده‌دار است.   برای اینکه سران کشورها وقتی به ما می‌رسند به صراحت از ما می‌پرسند درباره سوریه، عراق، یمن و لیبی چه کار باید کرد. وی خاطرنشان کرد: بنابراین همه قبول دارند، ایران راه‌حل است و کشوری تأثیرگذار و نقش آن در منطقه ما بی‌بدیل است. 
    
تکرار «‌تقریباً‌ هیچ» دستاورد سفر به نیویورک 
چهارمین سفر حسن روحانی به نیویورک ودیدارهای متراکم و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل و سخنرانی در آن نیز نتوانست گره از مشکلات پیش‌روی برجام گشوده و تیم سفرکننده به ایالات متحده با حفظ نگرانی‌های گذشته و از جمله تحریم‌های هسته‌ای به تهران بازگشت.  خوشبین‌ترین حامی دولت نیز تصورش را نمی‌کرد که نخستین سفر روحانی به نیویورک با چهارمین آن، تا این اندازه متفاوت باشد؛ هفته‌های قبل از اولین سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل دهها سایت، روزنامه و خبرگزاری- که عمدتاً نگرش‌های حاکم بر جریان تجدیدنظرطلب را رسانه‌ای می‌کنند- از وقوع یک تحول اساسی در دیپلماسی وزارت خارجه ایران سخن به میان آورده و آن را سرآغاز یک رابطه صمیمی و بدون تنش آن هم پس از 37 سال مناقشه میان دو کشور عنوان می‌کردند و امروز پس از اتمام چهارمین دور هیچ کدام از حامیان دیروز، حرفی از رویدادهای این سفر را برجسته نکرده و به سادگی هرچه تمام‌تر از کنار آن عبور کرده‌اند، چراکه رفتارهای پسابرجامی امریکا پایان تلخی بود بر رؤیای شیرین توسعه روابط با ایالات متحده، رفتارهایی که مصادیق آن «نقض برجام»، «تجدید تحریم‌ها» و «گسترش تهدیدها» بود و موقعیت جمهوری اسلامی ایران در تقابل با امریکا را در موقعیت تضعیف شده‌ای قرار داد و نگرانی‌های فراوانی را با خود به همراه داشت. 
 
به هر میزان نخستین سفر رئیس‌جمهور به نیویورک با «توقع‌سازی» برای افکار عمومی همراه بود و از توافق هسته‌ای احتمالی نسخه‌ای بی‌نظیر برای پایان‌بخشی به مشکلات معرفی می‌شد، در سفر چهارم گرد ناامیدی و دلسردی از روند مذاکرات با امریکایی‌ها بر تیم ایرانی حاکم بود، آن‌گونه که با رجوع به مجموع سخنرانی‌ها و اظهارنظرات مقامات ایرانی نمی‌توان ردپایی از صلابت انقلابی و هیبت اسلامی مشاهده کرد، آن هم در هنگامه‌ای که برجام با تمام هزینه‌هایش برای ایران به صورت مکرر نقض شده، مبادلات پولی و بانکی کشور مسیر گذشته را طی می‌کند، وضعیت سرمایه‌گذاری همانند سابق مطلوب نیست، پول حاصل از فروش نفت قابل برداشت نیست، مصوبات و لوایح ضدایرانی در کنگره و دولت امریکا همچنان به تصویب می‌رسد، جمهوری اسلامی ایران همچنان برهم‌زننده صلح و ثبات و امنیت جهان معرفی می‌شود و تحریم‌های مختلف به بهانه‌های حقوق بشری و تروریسم علیه کشورمان وضع می‌شود. 
    
به جای گلایه ضرب‌الاجل تعیین می‌کردید
به‌راستی بهتر نبود در چنین اوضاعی که کشور به‌واسطه تحمیل برجام به جامعه وضعیت نامناسب‌تر از قبل سال 92 را تجربه می‌کند، این‌بار برای هر کدام از رفتارهای ضدایرانی امریکایی‌ها دیپلماسی فعال با ادبیات انقلابی مورد توجه قرار می‌گرفت که مهم‌ترین آن همان پیشنهادی است که با عنوان «تعیین ضرب‌الاجل برای امریکا در اجرای تعهدات برجام» در یکی از شماره‌های گذشته «جوان» ارائه شده است. بر همین اساس رئیس‌جمهور به جای رویکرد شفاهی مورد انتقادی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، مناسب بود در سخنرانی مجمع عمومی سازمان به جای «گلایه» صرف، برای عمل امریکایی‌ها یک محدوده زمانی مشخص تعیین و از موضعی برابر و نه «موقعیتی مادون» از طرف مقابل بخواهد به آنچه در متن برجام آمده، عمل نماید و در غیر این صورت ایران نیز ادامه اجرای تعهدات خود را متوقف خواهد کرد. 
چنین واکنشی می‌توانست حزب دموکرات را در سه ماه پایانی دولت باراک اوباما، در این مسیر قرار داده تا برای مانع شدن از شکست انتخاباتی- ولو به صورت مقطعی- به انجام برخی از تعهدات مندرج در برجام دولت اوباما را ترغیب کند. فراتر از آن مقامات غربی را تحت فشار قرار می‌داد تا جهت متوقف نشدن تعهدات کشورمان رفتار پسابرجامی خود را تغییر دهند. 

به‌راستی می‌توان با ادبیاتی خنثی و مظلومانه از حقوق حقه جامعه ایرانی در یک توافق بین‌المللی دفاع کرد و غرب به سرکردگی امریکا را به اجرای متن برجام وادار کرد؟ ادبیاتی که مهم‌ترین آن گزاره‌هایی از این دست است که روحانی در سخنرانی خود یا در دیدارهای دو یا چندجانبه به‌کار برده است: «امریکا قول داد روند اجرای تعهداتش در برجام را اصلاح کند»، «تعلل امریکا در اجرای تعهدات قانونی‌اش اشتباهی راهبردی است که باید فوری جبران شود»، «از امریکا درباره نحوه اجرای برجام در هشت ماه گذشته گله داریم»، «طرف‌های توافق باید در موضوع روابط بانکی تعهدات‌شان را به‌طور صددرصد و کامل اجرا کنند»، «شکست برجام شکست همه است و کسی از آن نفع نمی‌برد»، «رهبران اروپا باید به بانک‌ها و بیمه‌ها برای همکاری مالی تضمین و اطمینان دهند»، «شرکت‌های ما باید از فواید برجام منتفع شوند» و «تا مشکلات بانکی و بیمه حل نشود، تعهدات طرف مقابل به انجام نرسیده است.» 

پرسش این است آیا کشوری که بعد از گذشت بیش از 12 سال مذاکره هسته‌ای با کشورهای غربی، یک توافق بین‌المللی را با هزینه‌های فراوانی از جمله مهم‌ترین آن شهادت چند تن از دانشمندان هسته‌ای، محدودسازی خیره‌کننده غنی‌سازی20 درصد، تعطیلی سایت فردو، کاهش عجیب سانتریفیوژها را برای مدت طولانی، تخریب قلب رآکتور آب سنگین اراک و اقرار به ضدصلح و امنیت بین‌المللی فعالیت‌های گذشته است پذیرفته؛ پس از نقض این توافق بین‌المللی با آن همه هزینه‌های روانی، اقتصادی و سیاسی برای جامعه ایرانی این‌گونه از طرف مقابل مطالبه‌گری کند؟
آیا بهتر نبود به جای زبان التماس‌گونه گزیده‌ای تیتروار از هزینه‌های ناشی از برجام و موارد مصداقی نقض آن بیان می‌شد؟ مگر به کار بردن جملات کلی و مبهم مندرج در برجام گرهی از مشکلات کشور باز و امریکا را وادار به اجرای تعهد کرد که امروز انتظار داشته باشیم با عباراتی کلی و نه مصداقی طرف مقابل ملزم به اجرای تعهدات شفاهی شود. 

به‌راستی تا چه زمانی باید به تعهدات شفاهی و وعده و وعیدهای ایالات متحده خوشبین بود و جامعه ایرانی را امیدوار نگه داشت که از توافق با نظام سلطه رفاهی عاید کارگر، صنعت‌گر و حتی بیکار می‌شود، آن هم با ‌گونه‌ای از دیپلماسی که نه می‌تواند غرب را وادار به اجرای آنچه تعهد داده، رهنمون کند و نه سطح تعاملات را با کشورهای امریکای لاتین به حد مطلوبی رسانده که از قبل آن اندک گشایشی در حوزه سرمایه‌گذاری، کشاورزی و اقتصادی به ‌وجود آید. 
آیا بهتر نیست که دولت یازدهم در ماه‌های آینده اقدامی مؤثر و راهبردی جهت خلاص شدن کشور از زیر بار تعهدات یک‌جانبه برجام و ملزم کردن ایالات متحده به اجرای تعهدات حداقل شفاهی بردارد تا ‌ هزینه‌های ناشی از یک توافق بین‌المللی بیش از این جامعه ایرانی را درگیر نکند.
شواهد موجود نشان می‌دهد که به‌رغم وعده و وعیدهای امریکایی‌ها برای اصلاح رفتار خود در عمل به تعهدات برجامی، بدعهدی‌های گذشته آنها تردیدی باقی نگذاشته است که همچنان نمی‌شود به آنها اعتماد چندانی داشت.  
نوشته شده در تاریخ شنبه 3 مهر 1395 توسط محمدرضا نوذری
طبقه بندی: سیاسی 


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ دریادلان