تبلیغات
اخبار سیاسی روز ایران اسلامی

                    اخبار سیاسی روز ایران اسلامی

زندگی دفتری از خاطرهاست
یک نفر در دل شب
یک نفر در دل خاک
یک نفر همدم خوشبختی هاست
یک نفر همسفر سختی هاست
چشم تا باز کنیم عمرمان می گذرد
ما همه همسفریم


پیشتر امریكایی‏ها با انواع سلاح‏های گرم همدیگر را به خاك و خون می‏كشیدند.
پیشتر امریكایی‏ها با انواع سلاح‏های گرم همدیگر را به خاك و خون می‏كشیدند. اما انگار كه روح تروریسم خودساخته‏شان در آنها حلول كرده باشد و خود امریكایی‌ها ‌بمب ساختن را هم یاد گرفته‏ باشند، اگرچه در این مسیر ظاهراً در اول كارند. شهر نیویورك فعلاً محل آزمایش این بمب‌هاست، پلیس تأكید كرد كه انفجار بمب اول اقدام عمدی بوده اما ارتباطی با تروریسم ندارد؛ معنای این سخنان به طور دقیق این می‌تواند باشد كه امریكا گرفتار تروریسمی درون‏زا شده است. این می‏تواند مؤید سخنان چند روز پیش رئیس اطلاعات ملی امریكا باشد كه در مورد زمینه‌های ظهور ناآرامی در این كشور هشدار داده بود. 

روز یك‌شنبه چرت ساكنان خیابان ششم محله «چلسی» منطقه منهتن شهر نیویورك كه یكی از اصلی‌ترین نقاط تفریحی شهر در شب‌های آخر هفته است ‏ با شنیدن صدای كر‌كننده‏ای پاره شد. انفجار بمبی كه ظاهراً داخل یك كانتینر ‏بزرگ حمل زباله جاسازی شده بود، ‏ دست‌كم ۲۹ نفر را زخمی كرد اما نه در حدی كه كسی جانش را از دست بدهد. به گفته مقامات جراحات آسیب دیدگان انفجار نیویورك خطرناك نیست اما مجروحیت یكی از این مجروحان شدید است.  بیل د بلاسیو، شهردار نیویورك، گفته است كه این انفجار «عمدی» بوده اما تأكید كرده است كه هنوز ارتباط مشخصی با یك اقدام تروریستی وجود ندارد.  این انفجار تنها ساعتی پس از آن روی داد كه در نیوجرسی (ایالت همسایه نیویورك) هم یك انفجار در نزدیكی محل برگزاری یك مسابقه دو خیریه، به تعطیل شدن این رویداد انجامید. در جریان آن انفجار به كسی آسیبی نرسید.  در همین رابطه شهردار نیویورك گفته است كه شواهدی مبنی بر ارتباط انفجار نیویورك با حادثه بمب دست‌ساز در نیو جرسی كه ساعاتی پیشتر گزارش شده بود، نیست.   اما بعد از بمب اول دو بمب دیگر هم كشف و خنثی شد تا نگرانی‌های نیویورك نشین‌ها افزایش یابد، به خصوص كه ماه سپتامبر برای آنها یاد‌آور خاطرات تلخی است. جیمز اونیل، كمیسر پلیس ساعاتی بعد از انفجار اول از بررسی و كشف یك عامل انفجاری دیگر در نزدیكی محل انفجار اول خبر داد.  گزارش شده است كه نیروهای اعزام شده به منطقه، وسیله‌ای را كه به گفته رسانه‌های امریكایی زودپزی با تعدادی سیم متصل با آن بود، پیدا كرده‌اند.  همچنین شبكه سی ان ان نیز اعلام كرد كه وسیله انفجاری سومی هم در نزدیكی محل وقوع انفجار اول كشف ‏شده است. ‏ رسانه‌های امریكایی از حضور پرتعداد نیروهای پلیس، واحد ضدتروریست، اف. بی.‌آی و واحدهای خنثی‌سازی بمب و همچنین پرواز هلی‌كوپترها بر فراز محل انفجار خبر دادند.  نیویورك در آستانه برگزاری اجلاس عمومی سازمان ملل متحد قرار دارد و باید در چند روز آینده میزبان رهبران كشورهای جهان باشد. باراك اوباما هم روز یك‌شنبه به این شهر سفر خواهد كرد. 
   
رد پای داعش در چاقوكشی مینه سوتا 
در حالی كه خبر انفجار بمب در منهتن هنوز فروكش نكرده، اخباری در خصوص حمله یك مرد با چاقو به یك مركز خرید در ایالت «مینه سوتا» حكایت دارد. به گزارش شبكه فاكس نیوز، حمله یك فرد مهاجم با چاقو به مردم در یك مركز خرید در شهر «سنت كلود» مینه ‌سوتا منجر به زخمی شدن دست‌كم هشت نفر و كشته شدن فرد مهاجم شد. فرد مظنون در زمان حمله شعارهایی با مضمون «الله» سر داده بود و همین موضوع احتمال تروریستی بودن حادثه را رد نمی‌كند.  فرد ضارب كه هنوز هویت و انگیزه وی مشخص نشده است، پس از زخمی كردن چندین نفر در مركز خرید «كراس رودز» شناسایی شد.  
پلیس مینه سوتا اعلام كرده است كه فرد مظنون در حالی كه داشته حمله می‌‌كرده، شعارهایی با مضمون «الله» سر داده بود و از افراد حاضر در مركز خرید پرسیده كه آیا آنها مسلمان هستند یا خیر.  
«جیسون برك» از مقامات اداره پلیس سنت كلود گفت فرد مهاجم كه یونیفورم یك شركت امنیتی خصوصی را به تن داشت در داخل مركز خرید به ضربه گلوله یكی از افسران پلیس كشته شد.  اندرسون گفت هنوز نمی‌تواند تأیید كند كه این حمله تروریستی است یا خیر و افزود پلیس تحقیقات خود را در این مورد آغاز كرده است. 
   
واكنش ترامپ و كلینتون 
در همین ارتباط، «دونالد ترامپ»، نامزد ریاست جمهوری حزب جمهوریخواه، صبح یك‌شنبه در جمع هواداران خود در كلرادو گفت: دقایقی پیش از آنكه من امروز صبح از هواپیما پیاده شوم، یك بمب در نیویورك منفجر شد و هنوز هیچ‌كس نمی‌داند قضیه چیست. وی در ادامه خطاب به هواداران خود گفت: وقوع این حادثه نشان می‌دهد ما باید با برخی مسائل سختگیرانه‌تر برخورد كنیم.  با وجود این، هیلاری كلینتون نامزد دموكرات انتخابات ریاست جمهوری امریكا نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها مانند رقیب جمهوریخواه خود از این حادثه با عنوان «بمب‌گذاری» یاد كرد. با این حال، وقتی به او گفته شد كه ترامپ نیز دلیل انفجار در نیویورك را بمب‌گذاری عنوان كرده است، گفت: منطق حكم می‌كند پیش از هرگونه قضاوتی منتظر دریافت اطلاعات تكمیلی از سوی پلیس باشیم. 
   
گیتس احمق است
«رابرت گیتس» رئیس پیشین پنتاگون در مطلبی ضمن هشدار درباره اینكه رئیس‌جمهوری آینده امریكا باید آماده چالش با روسیه و چین و همچنین ایران باشد، در یادداشتی به شدت از مواضع دو نامزد اصلی جانشینی باراك اوباما انتقاد كرد.  گیتس در روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت: «رئیس‌جمهوری جدید در روز 20 ژانویه(2017) با جهانی مواجه خواهد شد كه مجموعه‌ای از چالش‌ها در آن است كه هیچ كدام از دو نامزد استراتژی‌ها یا راه‌های رو به جلو برای آنها پیشنهاد نداده‌اند».  اولین وزیر دفاع باراك اوباما تأكید كرد نه خانم كلینتون و نه آقای ترامپ هیچ اظهارنظر و ایده‌ای درباره نحوه مواجه شدن با آقای پوتین ابراز نكرده‌اند اگرچه تحسین او و رژیم اقتدارگرایش از سوی آقای ترامپ، ساده‌لوحانه و غیرمسئولانه است.»  گیتس در ادامه با تأكید درباره اینكه «كره شمالی و ایران دشمنان قسم خورده امریكا هستند»، ادامه داد: «ایران هر كاری بتواند برای خجالت زده كردن امریكا خواهد كرد، مثلاً اجازه دادن به استفاده هواپیماهای روسی از پایگاه‌های هوایی خود جهت حمله به اپوزیسیون سوریه و آزمایش موشك‌های بالستیك. رئیس‌جمهور جدید(امریكا) باید به بهترین نحو آماده محك عزم امریكا در خلیج فارس و اقدامات انحرافی ایران باشد».  ترامپ در واكنش به مقاله گیتس در توئیتر خود نوشت: «من هرگز رابرت گیتس احمق را ملاقات نكردم و البته هرگز او را دوست نداشتم. به اوضاع درهم و برهمی كه امریكا در آن است، ملاحظه كنید. او همیشه درباره بسیاری از روسای خود از جمله اوباما بد حرف می‌زند».
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 شهریور 1395 توسط محمدرضا نوذری
طبقه بندی: سیاسی 


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ دریادلان