تبلیغات
اخبار سیاسی روز ایران اسلامی

                    اخبار سیاسی روز ایران اسلامی

زندگی دفتری از خاطرهاست
یک نفر در دل شب
یک نفر در دل خاک
یک نفر همدم خوشبختی هاست
یک نفر همسفر سختی هاست
چشم تا باز کنیم عمرمان می گذرد
ما همه همسفریم


امریكا در بمبارانی كه آن را غیرعمدی می‌خواند 80 سرباز سوری را كشت / جنگنده‌های ‌ائتلافی كه «‌ضد داعش‌» خوانده می‌شود به رهبری امریكا در اقدامی كم‌سابقه مواضع ارتش سوریه را در شمال شرق این كشور هدف قرار دادند...
جنگنده‌های ‌ائتلافی كه «‌ضد داعش‌» خوانده می‌شود به رهبری امریكا در اقدامی كم‌سابقه مواضع ارتش سوریه را در شمال شرق این كشور هدف قرار دادند و بلافاصله شبه‌نظامیان داعش بر منطقه بمباران شده هجوم بردند كه لحظاتی بعد كاخ سفید گفت «‌اشتباه‌» شده و اصلاً قصد زدن «‌عمدی‌» ارتش سوریه را نداشته است اما كمتر كسی این ادعای امریكا را پذیرفت؛ روس‌ها اعلام كردند نه تنها اشتباهی نبوده بلكه این حمله نشان می‌دهد نیروی هوایی امریكا به كمك داعش آمده است. 

دولت سوریه اواخر شنبه اعلام كرد چهار فروند هواپیمای نظامی امریكا عصر شنبه مواضع ارتش سوریه در نزدیكی فرودگاه «دیر‌الزور» را هدف قرار داده‌اند. بر اثر این حمله دست‌كم 80 نیروی ارتش سوریه جان خود را از دست دادند و بیش از 100 نفر دیگر زخمی شدند. همزمان با این خبر رسانه‌های سوری گزارش دادند شبه‌نظامیان گروه داعش به مركزی كه هدف حملات جنگنده‌های امریكایی قرار گرفت هجوم بردند و بر آن مسلط شدند.  ساعاتی پس از این حمله وزارت دفاع امریكا در بیانیه‌ای تأیید كرد كه جنگنده‌های ائتلاف عملیاتی را در غرب دیرالزور انجام داده‌اند. در این بیانیه آمده است: «نیروهای ائتلاف تصور می‌كردند در حال حمله به یك موضع داعش هستند كه از مدت‌ها قبل آن را رصد كرده بودند.» وزارت دفاع امریكا خاطر نشان كرده كه جنگنده‌های ائتلاف به یگان‌های نظامی سوریه حمله نمی‌كنند و این حمله نیز «غیرعمدی» بوده است.  
   
چوركین: مشكوك است
ناظران و سیاستمداران با توجه به شرایط زمانی و مكانی حمله تأكید دارند حمله نمی‌توانست غیرعمدی باشد.  رویترز به‌نقل از یك مقام ارتش امریكا گزارش داد كه او «تقریباً مطمئن‌» بوده هدف حملات جنگنده‌های امریكایی در دیرالزور، نیروهای ارتش سوریه بودند. بنابر گفته این مقام ناشناس نظامی امریكا، حملات به اهداف ارتش سوریه در دیرالزور، نیم ساعت طول كشید و بلافاصله پس از آنكه، روسیه با ائتلاف امریكایی اخطار دادند، قطع شد.  این برای اولین بار است كه امریكایی‌ها از زمان آغاز بحران سوریه نیروهای دولتی سوریه را هدف قرار می‌دهند. حملات امریكایی‌ درست پنج روز پس از برقراری توافق آتش‌بس با روسیه رخ داد. مقامات مسكو قویاً امریكا را مورد انتقاد قرار دادند و ضمن رد ادعای امریكایی‌ها مبنی بر غیرعمدی بودن حمله اعلام كردند نیروی هوایی امریكا در خدمت داعش قرار گرفته است.  ویتالی چوركین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل كه خواستار نشست فوری اعضای شورای امنیت شده بود، به خبرنگاران گفت: «این خیلی مشكوك است كه ایالات متحده تصمیم بگیرد دست به انجام این حمله هوایی در این زمان بزند.» به گزارش راشا تودی، چوركین با مطرح كردن این سؤال كه «چرا امریكا ناگهان تصمیم گرفت به ارتش سوریه در دفاع از دیرالزور پس از چند سال كمك كند‌»، یادآوری كرد: «نیروهای امریكایی زمانی كه داعش به سمت پالمیرا پیشروی كرد، تنها نظارگر تحركات تروریست‌ها بودند و هیچ كاری انجام ندادند.» چوركین انگیزه امریكایی‌ها از این اقدام را تلاش برای ضربه زدن به توافق آتش‌بس عنوان كرد و واشنگتن را به دلیل مخالفت با انتشار جزئیات توافق مورد انتقاد قرار داد. چوركین افزود: «حمله هوایی امریكا با هدف مختل كردن فرایند آتش‌بس و خارج كردن اوضاع از كنترل صورت گرفته است.»  
   
امریكا با داعش تبانی كرده است
طی چند روز گذشته روس‌ها بارها خواسته‌اند جزئیات توافق درباره سوریه منتشر شود اما امریكایی‌ها قویاً با آن مخالفت كرده‌اند. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه اعلام كرد: دلیل مخالفت امریكایی‌ها با علنی شدن جزئیات این است كه آنها نمی‌خواهند تروریست‌ها مشخص شوند. از سوی دیگر گزارش‌های منتشر شده حاكی از آن است كه وزارت دفاع امریكا از توافق امضا‌شده توسط جان كری به شدت ناراضی است.  حملات هوایی امریكا علیه مواضع ارتش سوریه در دیرالزور كاملاً به نفع داعش تمام شد و شبه‌نظامیان این گروه تروریستی از این فرصت برای شكستن خطوط دفاعی شهر استفاده كردند. شهر دیرالزور كه در شمال شرقی سوریه واقع است نزدیك سه سال است در محاصره شبه‌نظامیان داعش قرار دارد. این گروه تروریستی خطوط برق‌رسانی به این شهر را قطع كرده و مزارع و مراكز نفتی اطراف آن را در كنترل دارد.

شبه‌نظامیان داعش بارها تلاش كرده‌اند فرودگاه هوایی واقع در جنوب‌شرقی شهر را به كنترل خود در‌آورند. در واقع، پروازهایی كه به این فرودگاه می‌شود مهم‌ترین مسیر خارج یا ورود به مناطق تحت كنترل دولتی است. براساس گزارش‌ها ارتش سوریه هم اكنون در حال دفاع از 300 هزار غیرنظامی در این شهر است و آنها شدیداً از حضور داعش در یك قدمی خود وحشت‌زده هستند.  امریكایی‌ها در حالی تنها خط دفاعی مقابل داعش در دیرالزور را هدف قرار دادند كه همگان می‌دانند داعش چه بلایی بر سر مردم این مناطق آورده است؛ این گروه تروریستی 700 نفر از قبیله سنی مذهب شیتات را قتل‌عام كرد. بر اساس آخرین خبرهای منتشر شده در روز یك‌شنبه نیروهای دولتی موفق شده‌اند شبه‌نظامیان داعش را به عقب برانند و شرایط را به قبل از حمله هوایی امریكا برسانند. حمایت علنی جنگنده‌های ائتلاف از داعش با انتقاد فعالان مواجه شد. شارمین نروانی تحلیلگر و مفسر ژئوپلتیك منطقه با اشاره به حمله شبه‌نظامیان داعش پس از حمله هوایی امریكا علیه ارتش سوریه در صفحه توئیتر خود نوشت: «ما از هم اكنون می‌دانیم، امریكا نیروهای هوایی داعش است.» در همین حال، كرملین با اتخاذ موضعی تند اعلام كرد روسیه به این «جمع‌بندی هولناك‌» رسیده كه واشنگتن در حال تبانی با گروه تروریستی داعش است. «ماریا زاخاروا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در گفت‌وگویی با روسیا 24 تصریح كرد: «اگر در گذشته ما ظنین بودیم كه جبهه النصره به این نحو، مورد حمایت(امریكا) قرار دارد، اكنون و بعد از حملات به ارتش سوریه ما به این جمع‌بندی واقعاً وحشتناك برای جهان رسیدیم كه كاخ سفید در حال دفاع از داعش است.»

امریكا مهمات حشد‌الشعبی را بمباران كرد
یك نماینده پارلمان عضو سازمان بدر عراق، از بمباران انبار مهمات نیروهای داوطلب مردمی (حشد‌الشعبی) در شمال استان بابل خبر داد.  به گزارش فارس، «محمد ناجی» اعلام كرد اخیراً هواپیماهای امریكایی مخازن سلاح نیروهای حشد الشعبی را در منطقه «جرف النصر» در شمال استان بابل بمباران كرده‌اند. به نوشته پایگاه خبری المعلومه، وی در نشست فرهنگی حشد‌الشعبی در منطقه «التاجی» در شمال بغداد با اعلام این خبر افزود: عراق به علت داشتن حشد‌الشعبی، پس از غلبه بر داعش، قوی‌ترین كشور منطقه خواهد شد. پیش از این نیز بمباران مواضع حشد‌الشعبی و حتی ارتش عراق از سوی هواپیماهای امریكایی بارها اتفاق افتاده است. در فروردین 94 جنگنده‌های امریكا نیروهای مردمی عراق (حشد‌الشعبی) در تكریت را با اهالی این شهر كه به آنها ملحق شده بودند، بمباران كردند.
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 شهریور 1395 توسط محمدرضا نوذری
طبقه بندی: سیاسی 


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

خدمات وبلاگ دریادلان